Płytki kuchenne

#

Jak wzory płytek definiują Twoją przestrzeń

  • 11 stycznia 2021

Układ płytek w naszych pomieszczeniach mieszkalnych ma decydujący wpływ na poczucie przestrzeni. Różne wzory układania płytek mogą stanowić unikalne akcenty i sprawić, że łazienka wyda się mniejsza, większa, szersza lub węższa. Istnieją pewne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wzorów płytek, ponieważ mogą one określić całą atmosferę przestrzeni.

Które płytki są odpowiednie dla struktury pomieszczenia?
Zarówno kształt, jak i kolor płytek wpływają na ogólny wygląd pomieszczenia. Dzięki dużym płytkom w jasnych kolorach optycznie powiększysz obszar i pomieszczenie. Jeśli chcesz sprawić, aby mała łazienka wyglądała na bardziej przestronną, najlepiej zwróć uwagę na wąski wzór fugi. Duże łazienki można uczynić przytulnymi dzięki kontrastowym zestawieniom płytek. Ciemne fugi z jasnymi płytkami optycznie tworzą bardziej przestronne pomieszczenie i sprawiają, że wygląda ono bardziej domowo. Płytki ścienne w formacie krajobrazowym dobrze nadają się do wąskich łazienek z rur. W przypadku montażu pionowego nadają się również do rozciągania łazienek z niskimi sufitami. Jeśli chcesz mieć nietypowy projekt łazienki, istnieją specjalne kształty, takie jak sześciokąty lub płytki mozaikowe. Z drugiej strony, przy bardziej neutralnych projektach, tworzysz przestrzeń dla indywidualnych elementów dekoracyjnych, które możesz zastąpić lub przeprojektować według własnego uznania. To sprawia, że pomieszczenie jest bardziej uniwersalne w dłuższej perspektywie.

Jaki wzór płytek nadaje się do danego pomieszczenia?
Zanim zdecydujesz się na konkretną płytkę, zastanów się, w jaki sposób chcesz ją ułożyć. Najlepszym sposobem na to jest wyjaśnienie następujących kwestii:

Jak duże jest pomieszczenie?
Wzór w jodełkę nie ma sensu w łazience o powierzchni sześciu stóp kwadratowych. I odwrotnie, duże pomieszczenia wydają się ciekawsze wizualnie dzięki zróżnicowanemu wzorowi ułożenia płytek.

Po przekątnej czy pod kątem prostym?
W zależności od tego, czy płytki układa się po przekątnej, czy pod kątem prostym, zmienia się całe wrażenie pomieszczenia. Zasadniczo należy przewidzieć 10 procent w przypadku układania po przekątnej i około 5 procent w przypadku układania pod kątem prostym.

Czy potrzebują Państwo szczególnego wyglądu?

Na przykład w przypadku płytek drewnopodobnych chcieliby Państwo uzyskać obraz imitujący drewnianą podłogę. Wtedy dzikie skojarzenie pasuje jak ulał. Jeżeli pomieszczenie ma sprawiać wrażenie spokojniejszego, bardziej biznesowego, należy wybrać bardziej neutralny wzór ułożenia płytek.

Przy wyborze płytek zawsze należy pamiętać o efekcie przestrzennym. Profesjonaliści również najpierw kładą płytki na ścianach, a dopiero potem na podłodze. Jeżeli płytki ścienne i podłogowe są tego samego formatu, fugi podłogowe pokrywają się z fugami ściennymi. Następnie odpowiednio dobierany jest wzór układania.

Możliwe wzory układania płytek ściennych i podłogowych
Czy to klasyczne fugi krzyżowe, czy też fantazyjny wzór w jodełkę - przy układaniu płytek można wybierać spośród różnych rodzajów łączenia. Każdy wzór układania płytek ma swoje zalety, jeśli chodzi o wpływ na strukturę pomieszczenia i ogólny obraz.

Spoina krzyżowa
Jeżeli zależy Państwu na prostym wyglądzie, należy układać płytki na fugę krzyżową. Ten klasyczny wzór układania nadaje się szczególnie do dużych płytek. Układ płytek - czy to na ścianie, czy na podłodze - jest równomierny i prosty. Tworzy to harmonijną i spokojną atmosferę w pomieszczeniu.

Parallel
Płytki te doskonale nadają się do wszystkich pomieszczeń, ponieważ są odporne, łatwe do czyszczenia i przyjemne dla oka.

Aby uzyskać bardziej tradycyjny, równoległy wzór, można zainstalować je w rzędach i kolumnach. Ważnym aspektem tego typu instalacji jest to, że musisz być ostrożny i przestrzegać kolejności. Jeśli chcesz nadać jej bardziej kreatywny charakter, użyj wesołych kolorów i zastosuj jasne wykończenia. Przestrzeń, gdzie neutralność ściany określa trwałość swojego pokoju, wymaga naturalnego światła i przestronne środowisko.

Połączone

Prostokątne płytki lub mozaiki są idealne do tworzenia wzorów, w których chcemy uzyskać wrażenie większej długości i podkreślić pewne charakterystyczne elementy. Płytki układa się jedna na drugiej wraz z przestrzenią, w której chcemy je umieścić. Linie są idealne do podkreślenia obszaru. Można również grać, aby umieścić kawałki różnych kolorach i zorganizować je w sposób, który tworzy kontrast, aby dać efekt ruchu do ściany. Dla bardziej elegancki efekt, zachować połączenie neutralnych tonów, z małych jasnych akcentów. Niektóre płytki utrzymują ciągłość i wzór, tworząc uczucia głębi w przestrzeniach, w których je znajdziemy. Projekty te są bardzo zalecane dla małych pomieszczeń lub do podziału środowiska bez konieczności uciekania się do elementów, które zmniejszają wymiary przestrzeni.

Przez sekcje
Kiedy zdecydujesz się przestrzeń domu, gdzie będzie umieścić podłogę płytki, można inspirować się tym wzorem przez sekcje dla jego projektu. Upewnij się, że najpierw wybierzesz dwa rodzaje ceramiki, jeden z neutralnym i solidnym tonem, a drugi, który ma uderzający projekt z oryginalnymi figurami. Następnie zdobądź listwy, które dobrze komponują się z oboma wzorami płytek. Krokiem przed ostateczną instalacją będzie umieszczenie dużego projektu w stylu mozaiki w centrum pokoju i podzielenie go na sekcje z listwami, a później z dopasowaną płytką unicolor. W ten sposób uzyskasz oryginalną podłogę, która wyróżni każde pomieszczenie.

Jeśli dom jest mały, jest to oryginalny pomysł, który pozwoli Ci osiągnąć ten efekt podziału bez umieszczania ścian lub mebli, które ograniczają przestrzeń. Możesz wybrać spośród dwóch różnych typów. Aby uzyskać uporządkowany i harmonijny efekt, upewnij się, że jeden z wzorów jest gładki i w neutralnym odcieniu, co pozwoli Ci umieścić bardziej szczegółowy model bez przeciążania środowiska.

Płytki w kształcie rybich ogonów
Ten wzór wymaga być może nieco więcej pracy niż poprzednie. Aby uzyskać pożądany efekt, zależy od jego prawidłowej instalacji. Powinien mieć kształt jodełki, która zawiera literę V powtarzającą się w całym wzorze. Upewnij się, że płytki są ułożone po przekątnej. Zaleca się, aby skontaktować się z ekspertem, jeśli zdecydujesz się zastosować ten projekt dla podłóg z płytek. Instalacja może być nieco skomplikowana, a chcesz mieć dobry efekt końcowy. Prostokątne i kwadratowe płytki również nadają się do odtworzenia tego skomplikowanego wzoru rybich ogonów.

Ten wzór ma pewną złożoność, ponieważ właściwy efekt leży w jego prawidłowym rozmieszczeniu. Kształt litery V powtarza się w całym wzorze, więc trzeba ułożyć płytki po przekątnej dla tego formatu. Możesz użyć kwadratowych lub prostokątnych mozaik w żywej czerwieni, to świetny pomysł na urozmaicenie frontu kuchni. Ten układ wygląda bardzo ładnie i dynamicznie, nadaje się na ściany i podłogi.

Pojedyncze
Ułożenie płytek w ten sposób pozwoli stworzyć niepowtarzalne projekty i przestrzenie, ponieważ nie podążają one za żadnym wzorem. Będą musiały mieć tylko ten sam geometryczny kształt. Ten wybór sprawi, że otoczenie, w którym je umieścisz, wypełni się życiem i kreatywnością, stając się bez wątpienia centralnym punktem pomieszczenia.

Teraz, gdy wiesz, że wzory płytek, które są idealne dla każdego pomieszczenia w domu, będziesz miał świat możliwości do dekoracji podłóg i ścian. Musisz wybrać kreatywny i oryginalny projekt, aby dać życie do wybranego obszaru. Jeśli chcesz świeże pomysły na projekt swoich płytek,

Linie
Podłogi z płytek są również idealne dla otwartych przestrzeni, takich jak patio lub tarasy. Płytki z wzorem linii są idealne do podkreślenia obszaru. Możesz je zazębiać i układać naprzeciwko siebie, aby stworzyć efekt mozaiki na podłodze. Możesz użyć innowacyjnych pomysłów z wzorami do pokoju, który lubisz. Spróbuj umieścić punkt centralny w centrum przestrzeni, a reszta można zachować go z neutralnym lub jednokolorowy projekt.

Uderzające płytki
Płytki są idealne dla wszystkich przestrzeni, ale kuchnia jest, gdzie są one wykorzystywane najczęściej. Są odporne, łatwe do czyszczenia i przyjemne dla oka. Aby uzyskać bardziej tradycyjny, równoległy wzór, można zainstalować je w rzędach i kolumnach. Ważnym aspektem tego typu instalacji jest to, że musisz być ostrożny i szanować linię, którą nosisz. Jeśli chcesz dać mu bardziej kreatywny dotyk, możesz połączyć odcienie.

Krawędzie ścian
Jest to doskonały przykład, że płytki mogą być stosowane w każdej przestrzeni w domu. Nie musisz ograniczać się tylko do strefy kuchennej. Mogą być również świetnym elementem dekoracyjnym w salonie. Umieszczenie ściany z płytkami przy wejściu będzie oryginalnym i kreatywnym elementem, na którym tak bardzo Ci zależało. Zapomnij o tapecie lub farbie - ceramika jest trwała, łatwa w utrzymaniu i dodaje wiele estetyki. Jest to świetna technika, aby utrzymać wykończenia schludny użyć paski płytek do rogów i krawędzi. Będzie to idealny kontrast z resztą płytek, które umieściłeś.

Półpołączenie
W półpołączeniu płytki są ułożone z przesunięciem w regularnych odstępach na połowie płytki. Z rzędu na rząd, górna płytka przykrywa dwie dolne. Ta nieregularność tworzy jednak spójny obraz całości, który szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku formatów prostokątnych. Układając w ten sposób płytki metro, można na przykład podkreślić ich niezwykły wygląd.

Wiązanie typu "tercja i ćwiartka
W przypadku połączenia tercji i ćwiartki płytki są przesunięte względem siebie o jedną trzecią lub jedną czwartą. Tworzy to atrakcyjny wzór schodów. Jeżeli chcesz urozmaicić wygląd ścian w swojej łazience, ułóż płytki małoformatowe w wiązaniach ćwierćwałkowych. Układanie w trzeciej i czwartej części nadaje się również do dużych łazienek, ponieważ nie powoduje dodatkowego rozciągnięcia przestrzeni.

Związek dziki
Podczas gdy fugi w dzikim skojarzeniu biegną w jednym kierunku, reszta układu płytek jest niemal dowolna. Podążają one za sobą bez żadnej struktury, a odcięty koniec ostatniego rzędu układa się jako początek następnego. Wzór ten nadaje się szczególnie do płytek o wyglądzie drewna, ponieważ naśladuje układ desek podłogowych na podłodze.

Wzór w jodełkę
To ekstrawaganckie piękno jest dostępne zarówno w drewnianych, jak i kamiennych podłogach często używanych. Jeśli zdecydujesz się na płytki w kształcie wąskiego paska, ten wzór układania jest również odpowiedni dla Twojej łazienki. Obszar jest wizualnie rozszerzony, zwłaszcza w bardzo wąskich łazienkach. Należy pamiętać, że wzór ten jest mniej odpowiedni dla powierzchni ścian, ponieważ tworzy wizualne zakłócenia, gdy jest stosowany do czterech ścian.

Po przekątnej

Przy układaniu po przekątnej fugi płytek krzyżują się pod kątem prostym i tworzą wzór rombu. Ten sposób układania nadaje się szczególnie do kwadratowych formatów płytek i uwydatnia przede wszystkim wzory szachownicowe lub retro. Ponieważ widok podąża za fugami na boki, wąskie i długie łazienki stają się dzięki ukośnemu układowi szersze.

Płytki typu "metro" nigdy nie wychodzą z mody
W 1904 roku zainaugurowano pierwszą linię metra w Nowym Jorku, wykładając ściany tuneli właśnie tymi płytkami (od których wzięła się ich nazwa). Ponad sto lat później jest to ikona dekoracyjna wśród pokryć. Płytki metra są obecne w domach od tego czasu, zarówno w stylu retro, jak i bardziej współczesnym. Dziś pozostaje modną powłoką zarówno w czystej postaci, jak i w unowocześnionych wersjach.

Klasyka w bieli
Biel nigdy nie zawodzi. Biała płytka o gładkiej powierzchni, ale z niedoskonałościami i obniżonymi krawędziami doskonale wydobywa charakter pomieszczenia. Kuchnia i łazienka to środowiska, w których ten rodzaj powłoki jest najczęściej stosowany, ale zawsze możemy je wykorzystać w innych pomieszczeniach.

Combo w stylu retro i miejskim

Jeśli lubisz efekt vintage w środowiskach, choć aktualizowane z dzisiejszych kawałków, które spełniają wszystkie wymagania, aby przynieść komfort do swojej przestrzeni, klasyczny metro dachówka definiuje cię. Charyzma jest dokładnie określona przez oryginalną płytkę metra, w przybliżonym rozmiarze 7,5 x 15 cm. jest prostokątna w kształcie, biała, emaliowana, z fazowanymi krawędziami. Daje zarówno efekt miejski, jak i retro.