Płytki łazienkowe

#

O ile lepsza jest płytka porcelanowa od ceramicznej?

  • 7 stycznia 2021

Dlaczego płytki porcelanowe są dobrym wyborem dla Twojego domu

Płytka porcelanowa nadal jest najbardziej popularnym wyborem wśród konsumentów podłóg, według raportu z badań branżowych na rynku płytek ceramicznych. Zgodnie z raportem, porcelanowe płytki podłogowe pozostają dominującą kategorią produktów w 2019 roku i szacuje się, że od 2020 roku do 2017 roku odnotują złożoną roczną stopę wzrostu w wysokości 7,3%.

Dlaczego te płytki są głównym wyborem wśród właścicieli domów? Zacznijmy od zapoznania się z niektórymi zaletami stosowania porcelany na podłogach.

Dlaczego warto stosować płytki porcelanowe?

Trwałość. Jest to ważny aspekt dla właścicieli domów, ponieważ oznacza to, że nie będą musieli wymieniać płytek tak często w ciągu życia swoich domów. Porcelana jest uznawana za jeden z najbardziej trwałych materiałów ze względu na sposób, w jaki jest wykonana.

Głównym składnikiem używanym do produkcji porcelany jest glina, wraz z wodą, piaskiem, kwarcem i skaleniem. Składniki te są mieszane razem, aby stworzyć ślizg ciała. Następnie jest ona suszona i podgrzewana w celu zmniejszenia zawartości wilgoci z około 30% do sześciu procent.

Po tym procesie, ślizg jest zasadniczo zredukowany do postaci proszku. Proszek ten jest następnie umieszczany w prasie hydraulicznej lub elektrycznej w celu wciśnięcia go do pożądanego kształtu i rozmiaru, pod ciśnieniem od kilkuset funtów na cal kwadratowy do nawet 100 000 funtów. To daje płytkom ich wytrzymałość na rozciąganie.

Płytki są wypalane w piecu w temperaturach pomiędzy 1200 stopni C i 1400 stopni C, co powoduje ich zeszklenie. Proces ten daje im również niską porowatość, dzięki czemu ich absorpcja wody jest mniejsza niż 0,5 procent. Oprócz tego, że nie przepuszczają wilgoci, są również odporne na plamy i niezwykle sztywne.

Oczywiście, ze względu na sposób produkcji, płytki porcelanowe są droższe na początku. Ale ponieważ nie trzeba ich tak często wymieniać, na dłuższą metę oszczędza się pieniądze.

Wszechstronność. Trwałość porcelany sprawia, że płytki te mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, ponieważ są one w stanie wytrzymać wszelkie warunki środowiskowe. Mogą one nawet wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe przez długi okres czasu.

Porcelana jest również dobrym wyborem dla obszarów, które otrzymują wysoki ruch pieszych, ponieważ są one odporne na zarysowania. Na przykład, jeśli robisz dużo rozrywki w swoim patio, porcelanowe płytki podłogowe nadal zachowają swój wygląd nawet po ciężkim użytkowaniu.

Ponadto, ponieważ mogą one być wykonane z ziarna ściernego w ich glazury, są one odporne na poślizg. Ryzyko przypadkowych upadków jest znacznie zmniejszone i są one znacznie bezpieczniejsze do chodzenia. W przypadku zamoczenia, wystarczy przetrzeć płytki mopem, aby pozbyć się wilgoci z powierzchni.

Długowieczność. Przy odpowiedniej instalacji i konserwacji, płytki porcelanowe mogą teoretycznie przetrwać całe życie. Dotyczy to płytek, które mają PEI 5, co jest zalecane, jeśli będą one używane jako podłoga w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak budynki publiczne lub komercyjne. PEI jest oceną, która mierzy twardość płytki, przy czym pięć jest najwyższą oceną.

Jednak nawet płytki o niższej jakości mogą liczyć na maksymalny okres użytkowania wynoszący dwadzieścia lat. Mogą one mieć niższą wartość PEI wynoszącą 2, która jest odpowiednia dla wewnętrznych pomieszczeń mieszkalnych, takich jak salony, gdzie ludzie noszą bardziej miękkie obuwie, takie jak kapcie. Jeśli zainstalujesz swoje płytki, gdy urodzi się Twoje dziecko, nie będziesz musiał ich wymieniać, dopóki nie dorośnie i nie będzie gotowe do pójścia na studia.

Łatwe do czyszczenia. Ponieważ są one już wodoodporne, nie trzeba ich uszczelniać. Rozlana woda nie spowoduje żadnych szkód i można ją po prostu wytrzeć mopem.

Ponieważ brud nie wnika w płytki, wszystko, co musisz zrobić, aby je wyczyścić, to zamiatać miękką miotłą, gdy się zabrudzą. Następnie odkurzyć po skończonej pracy, aby usunąć brud z powierzchni. Nie jest wymagane woskowanie ani polerowanie.

Dostępne w różnych stylach. Porcelanowe płytki podłogowe mogą być wykonane tak, aby wyglądały jak inne rodzaje materiałów, takich jak marmur, łupek, wapień, a nawet twarde drewno. Zapewnia to szeroki wachlarz opcji do wyboru przy zakupie płytek na podłogę.

Jednakże, porcelanowe płytki podłogowe mają pewne wady. Na przykład, ponieważ płytki są bardzo twarde, to może być bardzo trudne dla majsterkowiczów do cięcia ich, chyba że mają niezbędny sprzęt. Trzeba będzie zatrudnić wykonawcę, aby wykonać pracę dla Ciebie.

Ponadto, ponieważ są one cięższe niż płytki ceramiczne, mogą nie być odpowiednie do stosowania na wyższych piętrach. Musiałbyś się upewnić, że struktura jest wystarczająco mocna, aby wytrzymać dodatkowy stres, który doda porcelanowa płytka podłogowa.

Jednak te minusy można by uniknąć z porcelanowych płytek mozaikowych. Omówimy je w sekcji poniżej.

Jakie są różnice między Porcelana vs Płytki ceramiczne?

Porcelana może być faktycznie klasyfikowane jako rodzaj ceramiki, ponieważ jest również wykonana z gliny. Ale w przeciwieństwie do ceramiki, która jest wytwarzana przy użyciu białej, brązowej lub czerwonej gliny, porcelana jest wytwarzana przy użyciu białej gliny zmieszanej z innymi substancjami.

Wiele osób ma problemy z odróżnieniem porcelany od płytek ceramicznych, a nawet może uważać je za nierozróżnialne. Istnieją jednak różnice między nimi, które podkreślają, że każdy rodzaj jest odpowiedni do określonych zastosowań.

W rezultacie, stopień absorpcji wody z tych dwóch jest również bardzo różna. Porcelana jest wymagane, aby mieć wskaźnik 0,5% lub mniej, podczas gdy ceramika będzie wchłaniać więcej wody.

Oto kilka innych sposobów, że porcelana i płytki ceramiczne są różne:

Porcelana ma jednolity kolor na całej powierzchni. Jeśli spojrzeć na złamany kawałek od płytki porcelanowej, można zauważyć, że ma ten sam kolor na złamanej stronie. Z drugiej strony, płytki ceramiczne mają szkliwioną powierzchnię. Oznacza to, że złamane kawałki mogą mieć inny kolor na nieszkliwionych części.
Porcelana ma gładsze wykończenie na całej powierzchni. Jeśli spojrzysz na kawałek płytki ceramicznej, zauważysz, że nieszkliwiona strona jest szorstka w dotyku. Z drugiej strony, płytki porcelanowe będą gładkie po obu stronach.
Oczywiście, płytki ceramiczne są lżejsze i bardziej przystępne cenowo. To czyni je idealnym wyborem dla majsterkowiczów, ponieważ te płytki są łatwiejsze do cięcia, z łatwo dostępnych narzędzi.

Jednak te płytki nie nadają się do wszystkich zastosowań ze względu na ich wyższy wskaźnik absorpcji wody. Dlatego wielu właścicieli domów woli używać ceramicznych na ściany i porcelanowych na podłogi.

 Jakie są korzyści z płytek mozaikowych?

Jeśli szukasz sposobu, aby dodać unikalny wygląd do swoich podłóg i ścian, nadszedł czas, aby rozważyć porcelanowe płytki mozaikowe. Składają się one z małych kawałków ciętych płytek, które zostały ułożone w atrakcyjny wzór.

W przeszłości trudniej było uzyskać taki efekt mozaiki. Stolarz musiałby ręcznie ciąć małe kawałki płytek, a następnie mozolnie układać je w pożądany wzór. Każdy kawałek musiałby być indywidualnie przyklejony na miejsce.

W dzisiejszych czasach jest to jednak znacznie łatwiejsze, ponieważ dostępne są już wstępnie zaprojektowane porcelanowe płytki mozaikowe. Są one ułożone na siatce, aby ułatwić ich montaż. Można je ciąć za pomocą mokrej piły z tarczą diamentową. Pojedyncze płytki można ciąć za pomocą nożyc do płytek lub nożyc do płytek.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją porcelanowych płytek podłogowych, oto kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę:

Zrób plan projektu. Planowanie z wyprzedzeniem poprowadzi Cię do wzorów porcelanowych płytek mozaikowych, które kupisz.

Na przykład, można zacząć od podjęcia decyzji w sprawie tematu, który chcesz do pokoju. Pomoże to określić kolor i styl płytek mozaikowych, które wybierzesz. Można również wymieszać go za pomocą mozaiki wykonane z innych materiałów, takich jak ceramika lub szkło, w niektórych obszarach pokoju.

Zmierz prawidłowo. Jedną z rzeczy, której większość właścicieli domów nie bierze pod uwagę jest to, że pojedyncza porcelanowa płytka mozaikowa jest oferowana w centymetrach, a nie w calach. Dlatego też przy zakupie często kończy się na tym, że mają zbyt mało płytek.

Jeśli to możliwe, zdobądź próbkę płytki, którą jesteś zainteresowany. Następnie można położyć go na podłodze, aby zobaczyć, jak to działa z planowanym wystrojem. Czyniąc to będzie również dać Ci przybliżony pomysł, jak wiele płytek trzeba.

Weź pod uwagę swój budżet. Ponieważ porcelanowe płytki mozaikowe mogą być drogie, musisz oszacować, ile wyniesie całkowity koszt, abyś wiedział, czy możesz sobie na to pozwolić.

Podczas wykonywania kosztorysu, należy pamiętać, że należy kupić 5% więcej płytek niż będzie w rzeczywistości potrzebne. Musisz to zrobić, ponieważ trzeba dać zasiłek dla złamania podczas instalacji.

Jeśli planujesz wykonać pracę samodzielnie, oto kilka przydatnych wskazówek.

Upewnij się, że powierzchnia, na której planujesz zainstalować płytki jest równa. Jeśli powierzchnia jest nieregularna, a następnie ostateczny wynik będzie nieatrakcyjne, z niektórych obszarów są lekko podwyższone, podczas gdy inne są w depresji.

Zanim zaczniesz, użyj poziomu, aby upewnić się, że powierzchnia jest idealnie prosta. Jeśli występują spadki, można je spłaszczyć, umieszczając na nich trochę masy szpachlowej.

Aby ułatwić cięcie porcelanowej płytki mozaikowej, należy umieścić ją na podłożu, takim jak kawałek sklejki. Zapobiegnie to wpadaniu małych kawałków płytek w szczelinę w łożu piły. Upewnij się tylko, że wyregulowałeś głębokość cięcia tak, aby piła nie wcinała się w sklejkę.

Przyciąć nadmiar podkładu. Jeśli jakiś fragment podkładu wystaje, może to spowodować problemy podczas montażu. Na przykład podkład, który wystaje z krawędzi płytki, może uniemożliwić prawidłowe dopasowanie sąsiadujących płytek.

Aby uniknąć tego problemu, po przycięciu płytki należy sprawdzić, czy z krawędzi nie wystaje podkład. Jeśli tak, usuń jej nadmiar za pomocą ostrego noża.

Możesz oszukiwać, aby wypełnić luki. Jeśli między krawędzią płytki a ścianą jest niewielka szczelina i jest ona zbyt wąska, aby wypełnić ją przyciętą płytką, istnieje sposób, w jaki można oszukiwać. Możesz rozłożyć płytki lekko używając noża użytkowego, aby lekko przyciąć siatkę. Następnie szturchnij płytki na miejsce krawędzią kielni.

Tamp płytki płasko. Robiąc to po zainstalowaniu płytek, można upewnić się, że powierzchnia jest całkowicie płaska, a wszystkie płytki są całkowicie osadzone.

Ale upewnij się, że to, czego używasz, aby zrobić tamping nie ma szorstką powierzchnię, aby uniknąć uszkodzenia płytek. Na przykład, jeśli używasz bloku drewna, można dołączyć cienki arkusz gumy do jednej strony.

Następnym razem, gdy remont domu, zachować porcelanowe płytki w umyśle, ponieważ są one warte inwestycji, które dadzą Ci lata użytkowania przy jednoczesnej poprawie wyglądu domu.