Jak układać płytki wielkoformatowe?
- 17 października 2022
Jednym z najgorętszych trendów wnętrzarskich są płytki wielkoformatowe. Najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach, ponieważ zapewniają jednolitą i niezakłóconą powierzchnię. Jak je ułożyć, aby spełniły Twoje oczekiwania?
Płytki wielkoformatowe są najlepsze dla osób, które chcą stworzyć harmonijną, minimalistyczną aranżację. Płytki wielkoformatowe na podłogach i ścianach tworzą wyjątkowe tło dla wnętrz. Są jednocześnie bardzo dekoracyjne, a także spójne i spokojne. Duże płytki często inspirowane są kamieniem, ale także materiałami przemysłowymi, takimi jak beton czy metale. Tworzą złudzenie jednolitej, niezagraconej powierzchni.
Płytki wielkoformatowe 120x240 można znaleźć w wersji szkliwionej lub nieszkliwionej w półmacie i macie, a także na wysoki połysk. Dostępnych jest wiele formatów - w sklepach można znaleźć kwadraty i prostokąty o bokach mierzących 100 cm lub 120 cm, a nawet większe. Są też lżejsze i cieńsze od standardowych, mniejszych płytek, co sprawia, że łatwiej je uszkodzić. Płytki wielkoformatowe znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://modnalazienka.pl/category/wielkoformatowe-65
Zaplanuj ułożenie płytek
Rozmieszczenie płytek na podłogach i ścianach zadecyduje o tym, jak będą się one prezentować we wnętrzu. Zanim przykleisz, zastanów się, gdzie powinien znaleźć się format. Zacznij od najbardziej widocznego i wyeksponowanego miejsca, np. przy wejściu do toalety lub na ścianie, na którą patrzymy wchodząc do pomieszczenia. W tych miejscach powinny być ułożone całe płytki. To one zadecydują o ostatecznym efekcie wizualnym. Nie będziemy unikać docinków. Pozostanie dla nich miejsce w mniej widocznych miejscach, np. za armaturą lub tuż przy podłodze.
Po rozrysowaniu planu można położyć płytki "na sucho", aby sprawdzić efekt. To ważny krok, ponieważ duże płytki mogą wyglądać zupełnie inaczej w sklepie dla majsterkowiczów, a inaczej w łazience czy kuchni.
Zadbaj o swoje podłoże
Ważne jest, aby przed rozpoczęciem układania dobrze przygotować podłoże. Powinno być ono wolne od wszelkich zabrudzeń i powłok, które mogłyby zmniejszyć przyczepność do farb olejnych. Koniecznie należy dokładnie wyrównać podłoże, używając wylewki samopoziomującej. W przypadku płytek i mozaiki o mniejszym formacie można wykonać drobne zmiany w połaci lub ścianie i sprytnie ukryć je zaprawą. Nie jest to jednak możliwe w przypadku płytek wielkoformatowych. Dopuszczalne są tylko 3 mm odchylenia na wysokości 2 metrów.
Zagruntowanie podłoża to ostatni krok przed przejściem do części głównej. Pozwoli to na związanie drobnych zanieczyszczeń, zwiększenie przyczepności i wzmocnienie podłoża. Należy również zaizolować przed wilgocią podczas montażu łazienek lub kuchni.
Układanie płytek wielkoformatowych
Układanie dużych płytek jest trudniejsze niż mniejszych. Wymaga to cierpliwości i precyzji. Zaprawę klejową należy nakładać na podłoże i płytki za pomocą szpachli zębatej o grubości 4-5 mm. Najlepiej nakładać zaprawę w różnych kierunkach (na krzyż), tak aby wypełniła wszystkie przestrzenie. Nie uda się uzyskać trwałego połączenia, jeśli pozostawisz duże przestrzenie między płytkami. Może to również zwiększyć prawdopodobieństwo pęknięcia płytki na skutek uszkodzenia mechanicznego, np. gdy upuścimy na nią coś cięższego. Ważne jest stosowanie zapraw o dużej odkształcalności (klasa S1) lub zapraw odkształcalnych (klasa S2), aby płytki "pracowały" i mogły przenosić ciężar. Na ścianach zaprawa powinna pokrywać co najmniej 70% przestrzeni. Szczególnie podłogi z ogrzewaniem podłogowym powinny wypełnić blisko 100%. Jej grubość w obu przypadkach powinna wynosić około 1 cm. Największym problemem przy dużych płytkach jest samo ich układanie. Duże płytki są na ogół bardzo ciężkie i trudno je utrzymać w miejscu. Do wykonania tej pracy potrzeba zwykle dwóch płytkarzy, którzy używają specjalnych uchwytów z przyssawkami. Ważne jest, aby nie przesuwać płytek na powierzchni klejącej, aby uzyskać dobry efekt. Korekty powinny być minimalne. Zamiast tego należy dokładnie i systematycznie sprawdzać poziom powierzchni za pomocą długiej łaty z poziomicą.