Płytki łazienkowe

#

Kompletny przewodnik po płytkach cementowych

  • 28 stycznia 2021

Płytka cementowa jest prawdopodobnie gwiazdą wśród wszystkich płytek. Jest modny i możemy go używać zarówno na ścianach, jak i na podłodze, aby uzyskać unikalne wzory projektowe. W tym artykule podzielimy się kompleksowym przewodnikiem po płytkach cementowych do projektowania pomieszczeń mieszkalnych.

Rosnący trend

Płytki cementowe pojawiły się w połowie XIX wieku i rozkwitły w latach 1900. Szczyt popularności osiągnęły na początku XX wieku. Stopniowo zaczęliśmy je widywać w domach, firmach czy miejscach publicznych. Od lat 50-tych XX wieku zniknęły, a trendy glazurnicze wzięły górę. Wykonuje się je z mieszanki cementu, piasku i proszku marmurowego. Dziś dostępne są w kolorowych wzorach i współczesnych artystycznych modach. Można je zobaczyć ozdobione mozaikami, kwiatami, kształtami geometrycznymi, a nawet zwierzętami. Niektórzy decydują się na idealne połączenia między każdym wzorem, a inni wolą składać różne płytki, aby uzyskać kolorowy i kreatywny patchwork. Doskonale ucieleśniają idealną podłogę retro zarówno w autentycznym, jak i nowoczesnym stylu.

Jak wybrać płytki cementowe?
Płytka cementowa to okładzina ścienna, która jest trendy w dekorowaniu domu. Nadaje osobowość każdemu pomieszczeniu w domu. Od salonu, przez łazienkę, po kuchnię, płytki cementowe godzą rocznik i nowoczesność.

Co to jest płytka cementowa?
Płytka cementowa jest produkowana z białego cementu, wody, białego proszku marmurowego, piasku i kolorowych pigmentów. Ta tradycyjnie ręcznie robiona masa jest następnie wlewana do form o różnych wzorach, a następnie ściskana za pomocą pras hydraulicznych i suszona przez kilka tygodni. Płytka cementowa jest bardzo odporna, a jej liczne wzory sprawiają, że jest to bardzo kreatywny materiał do dekoracji. Płytki cementowe ścienne muszą być układane na idealnie równej ścianie z tynku, płyt gipsowo-kartonowych, cementu lub pustaka. Płytki cementowe dopasowują się do każdego pomieszczenia w domu niezależnie od poziomu wilgotności. Znajdą swoje miejsce w kuchni jako backsplash, w łazience jako obramowanie umywalki, czy też jako doskonała dekoracja kabiny prysznicowej.

Płytka cementowa

Płytki cementowe: Alternatywy dla podłóg
Koszt produkcji płytki cementowej sprawia, że jej cena jest dość wysoka. Ponadto nie nadaje się ona do układania na podłodze. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania. Repliki płytek cementowych są tańsze, ale gwarantują te same możliwości w zakresie dekoracji.

Odporność

Płytki te są bardzo odporne na ścieranie i mogą być układane w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, takich jak przedpokój, salon, kuchnia czy łazienka. W gresie szkliwionym są one dość podobne pod względem wzorów i kolorów. Ich kontrastujące kolory mają doskonałą trwałość w czasie, ponieważ są one barwione w całym; kiedy rozwijają się patyna, zachowują niezaprzeczalny urok i elegancję.

Taka wykładzina pozwala na wyznaczenie przestrzeni w domu, ale także w obrębie jednego pomieszczenia poprzez wyeksponowanie mebla, przestrzeni przed kominkiem, czy przestrzeni kuchennej.

Płytka cementowa imitacja wykładziny PCV

Tańszym rozwiązaniem jest również imitacja płytek cementowych wykonana z PVC. W postaci płyt, ostrzy lub rolek, mają one inną fakturę, ale zachowują aspekt dekoracyjny.

Style płytek cementowych
Płytki cementowe oferują wiele możliwości w zakresie wzorów i kolorów i dają wolną rękę do kreatywności w projektowaniu wnętrz. Wzory są zróżnicowane i wahają się od najprostszych do najbardziej wyrafinowanych, w tym gładkie, dwukolorowe szachownice, przeplatanie, rozety i arabeski. Istnieje możliwość łączenia wzorów, rozmiarów i kształtów płytek cementowych w celu stworzenia niepowtarzalnej dekoracji. Odcienie kształtów mieszają się z odcieniami kolorów, tworząc styl vintage, klasyczny, graficzny lub kolorowy. Tradycyjne lub współczesne w stylu, płytki cementowe umożliwiają zaprojektowanie unikalnej dekoracji vintage, retro i nowoczesny styl projektowania.

Różne kryteria wyboru płytek cementowych
Oprócz stylu i lokalizacji, tutaj są kryteria, które wymagają szczególnej uwagi przy wyborze płytek cementowych.

Grubość płytki
Grubość ta powinna być brana pod uwagę dla prawidłowego połączenia z pobliskimi materiałami. Imitacja cementu płytki podłogowe i ścienne są grubsze, jak tradycyjne płytki, a zatem bardziej odporne. Wymiary ściennej płytki cementowej to tradycyjnie 20×20, ale zdarzają się większe lub mniejsze warianty.

Kształt płytek cementowych
Mnogość dostępnych geometrii - m.in. kwadratowe, prostokątne, ośmiokątne czy sześciokątne - pozwala na zabawę kształtami i tworzenie niezwykle dekoracyjnych patchworków.

Jakie płytki cementowe do jakiego pomieszczenia?
Płytki cementowe układa się we wszystkich pomieszczeniach w domu, niezależnie od przejścia czy wilgotności. Jeśli jednak znajdą się w wilgotnym pomieszczeniu, należy je pokryć impregnatem, aby zniwelować ich porowatość.


Montaż i konserwacja dachówek cementowych
Postępuj na ścianie lub podłodze, która jest tak równa i czysta, jak to możliwe. Przede wszystkim należy wykonać układ. Styl może być:

Tradycyjny: Polega to na wykonaniu wylewki z mokrej zaprawy cementowej.

Zaprawa klejowa: Rozprowadzenie grubej warstwy zaprawy klejowej pozwala na nadrobienie wszelkich nierówności na powierzchni.

W każdym razie niewskazane jest uderzanie płytek młotkiem i moczenie ich w wodzie. Musi być poddany impregnacji podczas instalacji, aby chronić płytki cementowe przed wodą, olejami i tłuszczami. Raz do roku zaleca się impregnację woskiem, lakierem lub żywicą. Codzienna konserwacja jest łatwa do wykonania przy użyciu wody i czarnego mydła. Należy unikać stosowania wybielaczy, białego octu lub innych środków czyszczących.

Cementowe płytki podłogowe: Plusy i minusy
W ciągu ostatnich kilku lat, styl marokański stał się bardzo popularny w projektowaniu wnętrz. Luksusowe orientalne wzory, które oferuje może zaimponować każdemu. Płytki cementowe są najczęściej używane do tworzenia pięknych wzorów. Ten materiał wykończeniowy nie jest jednak bynajmniej nowością. Już kilka wieków temu wykorzystywano go do okładzin podłóg i ścian w luksusowych zamkach sułtanów i innych zamożnych mieszkańców Wschodu. Później zamiłowanie do szyku pojawiło się w USA. Minęło wiele lat, a pałace ozdobione tym materiałem nadal zachwycają swoim wyglądem. Stanowi on o trwałości dachówki cementowej i wielu innych zaletach.

Cechy
Pomimo tego, że ten materiał wykończeniowy przeszedł pewne zmiany na przestrzeni lat, jego skład pozostaje taki sam. Po wymieszaniu wszystkich składników, otrzymana mieszanina jest wlewana do specjalnych form. Następnie nakładany jest kolorowy wypełniacz porów o drobnoziarnistej strukturze. Dzięki temu materiał nie przepuszcza wody, co jest jego wielką zaletą. Aby dodać blasku, producenci nakładają na powierzchnię płytek farby akrylowe w nasyconych kolorach, z których najczęściej spotykane to czerwony, żółty, brązowy i grafitowy. W sklepach można znaleźć płytki w innych odcieniach.

Zalety
Cementowe płytki podłogowe mają wiele zalet, które tłumaczą ich popularność:

Materiał ten jest bardzo trwały i odporny na zużycie. Powierzchnia ma długą żywotność, która może osiągnąć sto lat. Świadczy o tym zachowanie zamków i pałaców z ubiegłego wieku.

Płytka wykonana z mieszanki cementowej jest dość odporna na negatywne zjawiska naturalne. Płytki te nie ulegają nagłym zmianom temperatury, wilgoci czy promieniowaniu UV. Dlatego też płytki cementowe można układać nie tylko w pokojach i przedpokojach, ale również w miejscach o podwyższonej wilgotności (w łazienkach i kuchniach).

Wiele osób jest zadowolonych z ekologicznej czystości tego materiału. Dotyczy to nie tylko gotowego produktu, ale również procesu jego wytwarzania. W ostatnich latach stało się to dla wielu decydującym czynnikiem przy wyborze materiałów do dekoracji domu.

Atrakcyjny wygląd płytek wynika z jego przetwarzania za pomocą specjalnego składu i polerowania. Nadają mu one również zdolność odpychania brudu i płynów, co znacznie ułatwia proces czyszczenia powierzchni.

Materiał cementowy doskonale łączy się z innymi rodzajami wykończeń, co pozwala uczynić wnętrze wytwornym i oryginalnym.

Dużą zaletą płytek cementowych jest ich przystępna cena.

Jednak ten materiał ma również pewne wady. Na przykład, powierzchnia niektórych rodzajów płytek jest bardzo śliska. To może być niebezpieczne jest pokrycie wejście do pokoju z takiego materiału w zimie. Dla niektórych, wadą jest stopniowe blaknięcie okładziny. Choć płytki starzeją się równomiernie, a nawet pięknie, nie każdemu się to podoba.

Proces stylizacji
Sekwencja układania płytek cementowych jest podobna do zasady pracy z kamieniem naturalnym. Jednak praca powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy reszta naprawy jest zakończona. Po pierwsze, musisz upewnić się, że powierzchnia jest wyrównana i sucha. Ponadto, jeśli jest ciepła podłoga, ważne jest, aby sprawdzić ogrzewanie 30 dni po instalacji.

Zaleca się, aby wszystkie części były ułożone w stos tak blisko siebie, jak to możliwe, aby wyglądały schludnie. Niemożliwe jest wyrównanie płytki cementowej za pomocą młotka lub szlifierki, ponieważ takie narzędzia mogą zepsuć materiał wysokiej jakości.

Na powierzchnię, która ma być ułożona, trzeba nanieść specjalny klej do płytek. Następnie warto posmarować nim szamotową stronę płytek i starannie układać każdy element. Ważne jest, aby upewnić się, że mamy odpowiednią ilość kleju (zbyt duża lub zbyt mała ilość może wpłynąć na efekt). Po 24 godzinach podłogę należy umyć i posmarować specjalnym roztworem wosku pszczelego, który tworzy hydrofobową powłokę.

Oprócz wykończenia wnętrza, materiał ten może być stosowany do okładziny obszarów zewnętrznych. Ale w tym przypadku ważne jest, aby wziąć pod uwagę wymagania dotyczące podstawy - musi być wodoodporny.

Zastosowanie płytek we wnętrzu
Dzięki trendowi w stylu marokańskim, płytki cementowe stały się integralną częścią wielu domów. To wykończenie świetnie wygląda na podłodze w przedpokoju w połączeniu z piękną konsolą i lustrem. Wazon z kwiatami w orientalnym stylu będzie świetnym dodatkiem do kompozycji.

Wiele osób pokrywa tym materiałem podłogę w salonie lub jadalni. W połączeniu z odpowiednimi meblami i miękkimi kanapami, całe pomieszczenie może wypełnić się duchem Wschodu, luksusu i bogactwa.

W domach prywatnych płytki cementowe są używane do dekoracji nie tylko podłogi, ale także ścian w łazience. Jeśli podczas kąpieli zapalimy świece zapachowe z lawendą, możemy poczuć się jak w Maroku. Jednak tak różnorodne wzory nie każdemu przypadną do gustu. Jeśli chcesz urządzić łazienkę w stylu orientalnym, możesz udekorować jej ściany białymi płytkami. Ta sama wanna może być wbudowana w otwór, wyłożony płytkami cementowymi. Aby wszystko wyglądało organicznie, można wybrać akcesoria w podobnym stylu, takie jak piękne świeczniki lub lustra.

Jeśli nie przepadasz za wzorzystym wykończeniem, możesz wybrać solidną kolorową płytkę w dwóch lub więcej kolorach, aby położyć na podłodze. Jednokolorowa powłoka będzie wyglądać bardziej zwięźle i odważnie.

Traktuj i utrzymuj
Po zwolnieniu z produkcji, płytki cementowe są matowe, porowate, i łatwo wchłaniają plamy. Dlatego konieczne jest, aby przejść wypełniacz porów po instalacji. Płytki muszą być suche. W przeciwnym razie wosk nie będzie wystarczająco wnikał. Można nałożyć półprzejrzysty biały wosk szmatką w dwóch bardzo cienkich warstwach w odstępie kilku godzin, a następnie wypolerować czystą, suchą szmatką.

Raz w roku płytki należy poddać zabiegowi, który ma na celu ich ochronę, impregnację i wzmocnienie/satynowanie kolorów. Zabieg ten lepiej przeprowadzać latem, gdy płytki są bardzo suche. Eksploatacja na mokrym podłożu może spowodować powstanie bardzo małych czarnych plam, które jednak znikną po kilku miesiącach. Plamy usuwa się najpierw bardzo drobnym materiałem ściernym, a następnie ściera się pozostałości kurzu. Umyć mopem i mydłem. W zależności od upodobań i możliwości do wyboru jest kilka różnych sposobów pielęgnacji.

Z woskiem: Jest to idealny zabieg. Nałóż obficie płynny i bezbarwny wosk do marmuru, który impregnuje cement i nadaje mu satynowy połysk.

Z olejem lnianym: Ta opcja jest idealna do hydroizolacji podłóg. Zmienia jednak kolor płytek, lekko je żółknąc, zwłaszcza białe i pastelowe. Podłoga nabiera wtedy rustykalnego wyglądu.

Wypełniacz porów: Produkt nakładamy pędzlem lub gąbką w dwóch do trzech warstwach w zależności od marki, postępując zgodnie z instrukcją producenta. Wypełniacz porów głęboko impregnuje i chroni płytki przed plamami.

Przez krystalizację: To może być wykonane tylko przez doświadczonego profesjonalistę. Sprawia, że płytki cementowe błyszczą jak emalia.

Styl i personalizacja
Płytki cementowe nabierają piękna z wiekiem, w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, które nigdy nie noszą śladów czasu. Ich surowy wygląd sprawia, że harmonijnie wkomponowują się zarówno w stare wnętrza, gdzie sprawiają wrażenie jakby były od zawsze, jak i we współczesne. Są eleganckie, niekiedy oryginalne, a poprzez swój duch vintage i autentyczności nadają domowi duszę i szlachetność.

Podsumowanie
Płytki cementowe mogą być doskonałym wyborem dla Twojego projektu aranżacji wnętrz. Jeśli szukasz czegoś, co trwa i oferuje wiecznie zielone piękno, płytki cementowe są najlepszym wyborem. To może być świetna inwestycja i daje doświadczenie, że nie zapomnisz.